Pridobite brezplačno dostavo na naročila nad 149 €. Na voljo je tudi DHL Express čez noč.
Jordanska pot - nekoliko bolj ekstremno pohodništvo

Jordanska pot - nekoliko bolj ekstremno pohodništvo


...in kaj ne pozabite spakirati v puščavo

Pri 68travel občasno zapeljemo izven običajnih potovalnih in pohodniških poti.

Kot tokrat, ko smo se odpravili v Jordanijo.

Da, tudi tu je bila klasika - kopanje v Mrtvem morju in poskus plavanja v njem na trebuhu. Vsakomur priporočam, da to poskusi, vendar boste tako kot mi ugotovili, da tega preprosto ne zmorete! :)

Nismo izpustili zgodovinske Petre, kopanja v Rdečem morju ali znamenitega Wadi Ruma.

Toliko je na itinerarju večine naključnih obiskovalcev države, ki se imenuje Jordanija. Temu smo namenili približno dva dneva našega celotnega programa, vendar je bilo vredno videti vse.

Naš glavni cilj pa je bil prehoditi del jordanske poti, kar stori zelo malo ljudi. Vsaj za zdaj...

Na njej smo doživeli in kar se da uživali pet dni, v katerih smo prehodili nekaj več kot 100 km po jordanski puščavi. In ker pišemo o naravi in skušamo biti koristen svetovalec glede opreme, ki jo človek potrebuje za različne vrste pustolovskih pohodov, je v tem članku nekaj dobrih nasvetov, kaj spakirati za suhe kanjone in puščave.

Top 10 stvari, ki jih na našem trekingu nismo smeli izpustiti:

  1. dober nahrbtnik s kakovostnim hrbtnim sistemom
  2. zanesljiv filter za vodo
  3. udobno ležišče za spanje
  4. lahek in kakovosten šotor (po možnosti s pogledom na zvezde) + tla
  5. spalna vreča "ravno pravšnja"
  6. hrana s čim manjšo težo, vendar z dovolj energije
  7. kompakten štedilnik in lahek lonec
  8. dobra čelna svetilka
  9. polnilci/baterije
  10. ustrezno razmajani čevlji + prevleke za čevlje proti pesku in kamenčkom
  11. žepni nož
  12. česa nismo imeli in bi morali imeti: klobuk s predpasnikom za vrat, ustrezno zaščito pred soncem, balzam za ustnice in vlažne robčke :)

Celoten seznam vsebine naših nahrbtnikov za petdnevno hojo je povzet na koncu članka.


1. Zanesljiv filter za vodo

Osnovna in resnično stvar št. 1, brez katere na tovrstnem pohodu ne morete. Poleg naju sva na celotni poti srečala le eno skupino pohodnikov, zato ne moreva primerjati različnih filtrirnih sistemov, ki so jih uporabljali drugi. Lokalne koze in kamele so se zadovoljile z nefiltrirano vodo, pohodnice iz Nemčije pa so imele neimenovani filter, ki je potreboval res neverjetno veliko časa, da je filtriral, pri čemer je filtrirana voda kapljala zelo počasi.

Imeli smo preizkušeno UV-peresce, vendar je na koncu služilo le kot rezerva. Odločili smo se, da preizkusimo novo steklenico s filtrom GRAYL. Filtriranje z njo je bilo hitro in učinkovito, na prvem postanku smo prefiltrirali približno 20 litrov vode v približno 15-20 minutah. Bonus je bil, da je bila voda po filtriranju čista in ni bilo vonjav ali smradu - česar se spominjamo iz let filtriranja s tabletami. Po tem ni bila nikoli ravno privlačna za pitje. Če ste to doživeli, veste, o čem govorim ;)

Uporabili smo 400-mililitrsko stekleničko za filtriranje GRAYL in to količino smo lahko filtrirali v 8-10 sekundah. Zdaj je na voljo izboljšana različica UltraPress 500 ml, glavna prednost je zgornja odprtina za pitje in boljši oprijem. Če želite steklenico z večjo prostornino, je na voljo tudi steklenica GeoPress 700 ml.

Vse so na voljo v več barvnih različicah, za večjo varnost pa vedno priporočamo, da v embalažo priložite rezervni filter GRAYL, ki se preprosto privije na steklenico. Njegova življenjska doba je od 100 do 300 litrov, vendar je to v veliki meri odvisno tudi od tega, kako umazano vodo filtrirate. V Jordaniji smo pili vodo, ki je bila pred filtriranjem videti precej motna in neuporabna, zato se je filter hitreje obrabil. Zato je vedno dobro imeti tudi rezervni filter. Še posebej, če ste od najbližje civilizacije oddaljeni nekaj dni pohoda... ;)

2. Dober nahrbtnik s kakovostnim hrbtnim sistemom

Ko od jutra do večera hodite z nahrbtnikom, napolnjenim za 5 dni, v katerem so poleg stvari za kampiranje in oblačil tudi hrana in voda, je udoben in kakovosten nahrbtnik res pomemben. Najbolje z dobrim hrbtnim sistemom in po možnosti ne pretežak, saj z vsakim kilometrom čutite vsakih 100 gramov teže bolj in bolj. Dobri nahrbtniki - če morajo kaj zdržati - imajo običajno tudi svojo večjo težo. Dobro je izbrati pravo razmerje in se na daljše poti vsekakor odpraviti s preizkušenim nahrbtnikom. Ali bomo izbrali klasičen težji nahrbtnik ali nekaj iz ponudbe ultralahkih nahrbtnikov, je odvisno od vsakega od nas.

Od klasičnih je to na primer Deuter (za ženske je primernejša različica SL) ali Ferrino. Obe sta znamki, ki svoje nahrbtnike izpopolnjujeta že desetletja in vesta, kaj počneta. Priporočamo nahrbtnike s prostornino 60-70-80 litrov - odvisno od tega, koliko so šotor, spalna podloga in spalna vreča olajšani in pomanjšani ;)

Potem pa je tu še ločena kategorija, v kateri so naši nahrbtniki znane ultralahke blagovne znamke SixMoonDesigns. Tu je zadeva nekoliko bolj specifična, saj je vsak nahrbtnik sestavljen iz treh ločenih delov (sam nahrbtnik, ramenski sistem in kolčni sistem). Če potrebujete kakršen koli nasvet, pa se lahko obrnete na nas. Nahrbtnik podjetja SMD bomo prav tako preizkusili - na osemdnevnem trekingu v Omanu.

3. Udobno in lahko ležišče za spanje

Imeli smo različne modele, vendar lahko mirne vesti rečem, da nam ležišče Therm-a-rest že leta dobro služi. Ne samo za nas, ampak po vsem svetu. Če vas ne moti večja prostornina in pripenjanje na zunanjo stran nahrbtnika, je "stara klasika" v obliki neuničljivega ležišča Z lite ali Z Lite Sol odlična rešitev. Ti modeli se spakirajo v nekaj sekundah, ni jih treba napihovati in spuščati, ne moti jih, če nanje pade rosa ali se zmočijo, čez dan pa se lahko na njih nemudoma zavalite. Ali pa jih uporabite kot sedežno blazino med odmorom za kosilo na poti.

Če želite prihraniti tako na teži kot na prostoru (in vas ne moti, da manj privarčujete v denarnici), potem so na voljo lahki in zložljivi modeli, ki bodo še posebej razveselili vaš hrbet (podnevi, pa tudi ponoči). Med najboljšimi so na primer eno od lanskih najboljših ležišč na svetu - NeoAir Uberlite, ali bolj ekonomično Prolite. Najnovejši hit je ležišče Therm-a-rest NeoAir Xlite, ki je v primerjavi z ležiščem Uberlite trpežnejša in manj "rezka" različica. Je le nekoliko težja.

Pri napihljivih ležiščih priporočam uporabo napihljive vrečke, ki je priložena ležišču, zaradi vlage, ki se nabira v ležišču, ko vanj pihate. Če ne spite pri res nizkih temperaturah, to ne igra tako velike vloge v smislu izolacije. To lahko nato doma rešite tako, da zračno vzmetnico pustite napihnjeno nekaj dni in nakopičene kapljice v njej bodo postopoma izginile. Na daljših pohodih pa se lahko to nabere v več kot nekaj kapljic tekočine.

Še eno majhno priporočilo iz osebnih izkušenj - na višini 186 sem se prvič odločil za različico Large in ne Regular. Gre za nekaj dodatne teže, vendar je bilo nekaj centimetrov ležišča v dolžino, pa tudi v širino, zelo dobrodošlih in sem imel bolj kakovosten spanec. In spanje je na dolgih pohodih najpomembnejša stvar - od njega je odvisno počutje, energija in dobro razpoloženje ves naslednji dan, kajne ;)

4. Lahek in kakovosten šotor *idealno s pogledom na zvezde

Preizkusili smo tri različne modele podjetja MSR, in sicer Elixir, Hubba in Access. Tri ravni kultnih šotorov, med katerimi lahko izbiramo samo glede na namen, za katerega želimo šotor dolgoročno uporabljati, ali malo glede na svoje finančne možnosti. Če ne načrtujete celoletnega kampiranja, je šotor Elixir popolnoma zadosten. Šotor Elixir 1 ima zelo lepo težo 2,16 kg.

Še vedno ga je mogoče olajšati, kot sem to storil jaz, ko sem si privoščil model Hubba NX. Ker imam osebno raje nekaj dodatnega prostora v šotoru - bodisi za pohodništvo z nahrbtnikom bodisi preprosto za udobnejše spanje, sem v Jordaniji uporabil model Hubba Hubba NX2, ki tudi v različici za 2 osebi tehta le 1,76 kg. Enota ima celo le 1,33 kg, zaradi česar je res odličen šotor z neverjetno nizko težo.

Tretji model, ki smo ga imeli s seboj, je bil Access 2, ki tehta 1,84 kg, vendar gre za štirisezonski šotor, ki ga lahko uporabljate tudi pozimi. Vsi trije modeli so bili več kot primerni posebej v Jordaniji, prav tako sem večkrat užival v spanju pod neverjetno zvezdnatim nebom, saj ima šotor NX2 del šotora iz prozorne mreže. Tropiko pa sem pustil pri miru.

Za podobna poletna potepanja bi bil zelo primeren ultralahek šotor CarbonReflex, ki v enoposteljni različici tehta le 0,79 kg, v dvoposteljni pa 0,99 kg. Ali pa varčnejši poletni model Zoic 2, ki tehta 2,19 kg.

Kar zadeva ceno, se ta vedno giblje v razponu od 100 do 200 EUR navzgor od šotorov Elixir do HubbaNX in Carbon ter Access. Če pa opravljate in načrtujete večdnevne pohode, želite iti "na lahko" in se lahko zanesete na svoj šotor, je naložba vredna.

Kar zadeva šotore, vsekakor priporočamo nakup tal, saj bodo bolje zaščitila vas in vaš šotor ;)

5. Spalna vreča "ravno pravšnja"

Vsi, ki potujejo in kampirajo pogosteje in skozi vse leto, imajo zagotovo dve ali več spalnih vreč. Preprosto se ni mogoče opremiti z eno za vsak letni čas, to je nemogoče.

In tudi če jih imate doma na izbiro, je zelo težko spakirati točno tisto spalno vrečo, ki jo potrebujete na kraju samem - še posebej, če imate spremenljivo vremensko napoved in letni čas, ko vreme preprosto ni stabilno.

V Jordanijo smo se odpravljali z nočnimi temperaturami okoli 3 do 5 stopinj. Zaradi sneženja pred mestom Petra smo se spraševali, ali bomo ponoči zmrznili, vendar nam je bilo naslednji dan prej toplo kot hladno. Včasih vreme naredi, kar hoče :)

Tokrat sem osebno preizkusil spalno vrečo Ferrino Lightec 1000 down in bil sem zelo zadovoljen. Razumna teža, ni po nepotrebnem velika in noči v njej so bile zelo udobne.

V teh razmerah bi zadostovala tudi spalna vreča z manjšo težo - na primer Lightex 500 Duvet, pri kateri lahko še vedno prihranite nekaj teže. Če pa bi bilo nekoliko bolj deževno, bi bila verjetno na robu. Z izbiro spalne vreče za ta pohod sem bil zadovoljen. Če pa bi dež zdržal, za mokra okolja priporočamo spalno vrečo s sintetičnim polnilom, kot je tista, ki smo jo preizkusili na naši zadnji odpravi do polarnega kroga. Tam se je Nightec 600 izkazala za dobro izbiro, čeprav bi bila v najhladnejših nočeh uporabna tudi Nightec 800, saj je mraz že nekoliko segal čez nohte.

Ko sem ugotovil, koliko pozornosti Mountain Equipment namenja izdelavi spalnih vreč in kako dobro jih imajo izdelane, nameravam na naslednji odpravi preizkusiti nekaj iz njihove ponudbe. So eni od najboljših na svetu na področju perja, veselim se nove izkušnje!

6. Hrana s čim manjšo težo, a z veliko energije

Na vseh podobnih večdnevnih pohodih, zlasti tistih, na katerih je treba vso hrano nositi s seboj, uporabljamo čim več suhe hrane, ki v nekaj minutah poskrbi za topel, nasiten in energijsko bogat obrok.

Za zajtrk običajno pripravim musli (večinoma Mixit), ki ga dopolnim z navadno ovseno kašo in liofiliziranim sadjem.

Kar zadeva kosilo in večerjo, smo že leta zadovoljni z izdelki Summit to eat. Tokrat smo spakirali piščanca Tikka, testenine z lososom in brokolijem, govedino s krompirjem in ocvrti riž s piščancem. Vse je bilo okusno in vedno pride prav po napornem dnevu.

Naš nasvet: vedno je stroškovno ugodneje pakirati za dve osebi. Poleg tega je tudi manj teže nositi in nato prenašati odpadke - embalažo od posameznih obrokov.

Naslednjič bomo zagotovo spakirali dodatke za sladico in jajca za umešanje sira.

Po nekaj dneh človek potrebuje nekaj sprememb, zato si prehrano popestrimo s trajnimi klobasami, domačo klobaso, sirom in konzervirano hrano. Vse to v kombinaciji s kruhom, v Jordaniji je bil najboljši arabski okrogli, ki je zdržal do konca pohoda.

In seveda žitne ploščice, nekaj čokolad in podobnih stvari.

Kot energijska in vitaminska dopolnila sta v nahrbtniku standardno grozdni sladkor in magnezij.

Na naslednji odpravi bomo preizkusili tudi znano dansko blagovno znamko TRAIL, če se bo izkazala, jo bomo dodali naši spletni ponudbi, da bo še bolj pestra.

7. Kompakten štedilnik in lahek lonec

Naša glavna težava pri kuhanju v Jordaniji je bila, da sta v vsej državi le približno dve ali tri mesta, kjer je mogoče kupiti kartuše za plinske štedilnike. V mestu Agaba, kamor smo prileteli - kljub temu da to sploh ni majhno mesto -, plinskih kartuš sploh ne prodajajo. Prenašanje plinskega štedilnika in zlasti plina zanj je bilo zadnje, s čimer smo se želeli ukvarjati, zato smo se, čeprav nekoliko bolj logistično in finančno zahtevno, vendar s pozitivnim rezultatom, dogovorili za nakup plinskih kartuš v glavnem mestu države. Medtem ko smo preizkušali gostoto slane vode v Mrtvem morju in se najedali v samopostrežnem bifeju, smo voznika poslali v Aman, od koder se je vrnil s tremi kartušami. Tako bi nam bilo lažje hoditi. In tudi z manj smradu po bencinu in skrbi, da bi ga razlili kje v naših nahrbtnikih.

Preizkusila sva že različne kuhalnike. Po letih lahko rečem, da čeprav obstajajo različne cenejše rešitve, nadomestki ali kopije, uporabljam MSR Pocket Rocket (obstaja tudi različica De Luxe, izboljšana s samodejnim vžigom), ki je zanesljiv in ga imam že približno 15 let in še vedno deluje. Po našem romanju po Jordaniji in zlasti po prejšnjih izkušnjah izza polarnega kroga na Švedskem drugim članom odprav zavidam (v dobrem smislu) ta model, ki ga bom za naslednjo odpravo dodal sistemu Windburner, vrh ponudbe pa predstavlja MSR Reactor - za zdaj najhitrejši sistem za kuhanje na prostem, kar so jih kdaj izumili.

8. Dobra čelna svetilka

Na noben pohod se ne bi smeli odpraviti brez kakovostne čelne svetilke, pri večdnevnem pohodu pa to sploh ne pride v poštev. Ne glede na to, ali je treba na pohod zgodaj zjutraj ali celo pozno zvečer, ali pa samo za postavitev šotora ali večerno kuhanje, je čelna svetilka nujen in dober spremljevalec pohodnika/turista. Na trgu je veliko blagovnih znamk, ki izdelujejo čelne svetilke, in mnoge med njimi so dobre kakovosti. Mi smo ponovno posegli po z leti preizkušeni kakovosti - posebej priporočamo čelne svetilke Petzl.

Osnovnejši modeli, kot sta Tikka ali Actic, so povsem primerni za vsakdanjo uporabo, vendar je vredno preiti v višji razred. Modela Actic Core sem uporabljal v Jordaniji, kjer že obstaja možnost uporabe ne le klasičnih svetilk AAA (te sem imel v nahrbtniku kot rezervo), temveč tudi jedrne baterije, ki jo je mogoče polniti prek USB.

Če ste še bolj zahtevni in potrebujete še močnejši svetlobni snop, ki je še posebej uporaben pri teku, kolesarjenju ali nočnem smučanju, vam priporočamo Swift RL ali njegovo različico Swift PRO.

9. Polnilniki/baterije/priključki

To ni nekaj, brez česar ne morete preživeti petdnevnega trekinga, vendar ... navsezadnje na telefonih že fotografiramo, na njih imamo navigacijo, vanje pišemo zapiske in doživetja ... in zato je bolje imeti nekaj soka na zalogi. Zato s seboj nosimo powerbank. Izkazalo se je, da je optimalna velikost za treking te dolžine zmogljivost 10000 W, ki bo mobl napolnila 3-4-krat - odvisno od vrste telefona, seveda.

Powerbanke proizvajajo številne kakovostne blagovne znamke, mi smo preizkusili SCROSS - švicarsko blagovno znamko, s katero smo bili vedno zadovoljni. Še posebej smo zadovoljni s praktično majhno velikostjo, pa tudi teža je v primerjavi s številnimi drugimi powerbankami enake zmogljivosti zelo sprejemljiva.

Glede na to, iz katere države potujete, je dobro spakirati ustrezen adapter, da boste lahko powerbanko polnili v Jordaniji ali drugje v lokalnem električnem omrežju ;)

10. Ustrezno obuti čevlji + prevleke za čevlje proti pesku in kamenčkom

Vsakdo, ki je prehodil daljšo pot, zlasti če gre za večdnevni pohod, že ve, da je pametno nositi dobro preizkušene in dobro uhojene pohodniške čevlje. Za ta pohod smo vsi izbrali nizke čevlje in to je bila dobra izbira. Zelo pa smo cenili tudi gleženjske rokave, saj bi, če jih ne bi bilo, iz čevljev neprestano pobirali kamenčke in pesek. Včasih lahko majhna in lahka stvar, ki niti ne zavzame prostora v nahrbtniku, naredi neprecenljive čudeže ;)

Skoraj vsi so se odrezali brez mehurjev. Če so se kakšni vendarle pojavili, je bil obliž Compeed učinkovit protiukrep. So eni redkih, s katerimi lahko človek dokaj udobno stopa naprej, tudi ko se pojavijo mehurji.

11. Žepni nož

Na noben večdnevni pohod se ne odpravim brez žepnega noža z odpiračem za pločevinke, odpiračem za steklenice, po možnosti škarjami, pisalnim nožem in drugimi bonusi. V bistvu je nujen za pripravo hrane, poleg tega pa nikoli ne veš, kje na poti boš moral rezati, obrezovati itd. Osebno že vrsto let uporabljam nože Victorinox, ki še nikoli niso odpovedali. Zdaj imam že petega, vendar ne zato, ker kateri koli prejšnji ne bi zdržal moje uporabe, v bistvu so ti noži nesmrtni in jih lahko imaš za vse življenje. Dokler jih občasno ne pozabite raztovoriti iz ročne v glavno prtljago in vam noža ne vzamejo na letališču. Victorinox pa je zelo priljubljen med tatovi, pri katerih je končal tudi eden ali dva iz moje prvotne "zbirke". Trenutno imam Foresterja in sem najbolj zadovoljen - cenim modele v različici z večjim ročajem, bolje se držijo. Osebno sem izbral različico z lesenim ročajem, saj mi daje boljši občutek in povezanost z naravo ;)

12. Krema za sončenje, balzam za ustnice, repelent

"Malenkosti", ki jih ni vredno pozabiti. Predvsem v puščavi, pa tudi v skalnatih kanjonih ali naključnih planotah. Pozabljen balzam za ustnice me je stal tedenske rehabilitacije suhih ustnic. Nič groznega, vendar bi se temu lahko izognili. Repelenta nisem pozabil, vendar na koncu res ni bilo potrebe po njem. Vendar raje po nepotrebnem nosim manjši nahrbtnik, kot da bi se moral brez repelenta boriti proti žuželkam in si s tem greniti kampiranje.

 

Izčrpna vsebina naših nahrbtnikov:

Spanje - šotor, dodatna tla za šotor, spalna vreča, avtomobilska vzmetnica, blazina iz lastnih oblačil ali napihljiva

Oblačila - majice in spodnje perilo iz merina, minika, nepremočljiva jakna, kratke hlače, dolge hlače, nogavice, šal za vrat, kapa (tudi topla za zvečer), tanke rokavice

Kuhanje in hrana - kuhalnik, lonec/kuhinja, vrč, dehidrirana hrana, sveža hrana, žitne in beljakovinske ploščice, grozdni sladkor, vitamini/tablete za gaziranje, čaji, malo soli, sladkorja, česna, olja - glede na okus in težavnost jedca :)

Toaletni pripomočki - zobna ščetka in zobna pasta (najmanjša možna velikost zobne paste - ostanki večje ali mini zobne paste, majhna kocka mila, krema za sončenje, balzam za ustnice, repelent

Druga oprema - osnovni komplet prve pomoči, obliži, elektronika (mobilni telefon, polnilci/kabli/reduktorji/powerbank), vodotesen etui za dokumente, pas za denar (za tiste, ki svoje dokumente in dragocenosti raje nosijo okoli pasu - primerno zlasti v mestih)

Zanesljiva podpora

Hitra podpora, garancijski servis in enostavno vračilo. Doživljenjsko jamstvo za naše lesene izdelke.

4,85/5 povprečna ocena

Več kot 6300 pregledov strank iz vsega sveta. 98% strank nas priporoča.

Prilagojena naročila

68travel je originalni proizvajalec, kar pomeni, da lahko hitro pripravimo prilagojena naročila.

Živimo za pustolovščino

V podjetju 68travel radi potujemo in raziskujemo. Prizadevamo si za uporabo recikliranih naravnih materialov in zmanjšanje uporabe plastike. 68potovanja po svetu »

Košarica

Iskanje

COOKIES

68travel prosi za vaše soglasje za uporabo vaših podatkov za namene prilagojenega oglaševanja in vsebin, merjenja oglaševanja in vsebin, statistike fokusnih skupin in razvoja izdelkov ter za shranjevanje in/ali dostop do informacij v napravi.

Nastavitve lahko prilagodite tako, da kliknete na posamezen element. Za več informacij o GDPR obiščite to stran.

Spremenite lahko način uporabe svojih osebnih podatkov. Dobavitelji potrebujejo vaše dovoljenje za naslednje: